Kushte çnjerëzore në burgjet e RMV, më shumë të dënuar se qeli

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të burgosurit në Maqedoninë e Veriut vuajnë dënimin në kushte çnjerëzore.

Këtë ka konstatuar Avokati i Popullit Naser Ziberi pas inspektimit të kryer në disa burgje. Sipas tij, të dënuarit nuk kanë kujdes shëndetësor, ushqim sipas vakteve, e aq më pak përgatitje për risocializim.

“Përmirësim nuk mund të ketë, aq më tepër kur në burgje ka lagështi të tepruar në hapësira ku janë të vendosur të burgosurit, madje edhe nëpërmjet korridore. Ka mungesë të kushteve higjieno-sanitare, mungesë të trajtimit shëndetësor e kështu me radhë”, tha Ziberi.

- Advertisement -

Një tjetër problem është edhe mbipopullimi në burgje, duke tejkaluar kapacitetet.

“Në radhë të parë, këtu në burgun ku jemi sot, në Idrizovë, por edhe në burgjet e tjera si ai i Shkupit, Shtipit, dhe shumë burgje të tjera, apo 80 për qind e burgjeve kanë mbipopullim me persona që u janë shqiptar dënimet me burg”, shprehet Avokati i Popullit.

Në Maqedoninë e Veriut ka 2360 të burgosur në total. 324 më shumë se sa kapacitetet e burgjeve. Veçanërisht në burgun e Idrizovës, dhe atë të Shtipit. Burgjet kanë të punësuar nga një mjek dhe një ose dy infermiere që nuk arrijnë t’u shërbejnë të gjithëve.

Drejtoria për Ekzekutimin e Sanksioneve pranon se në disa reparte ka kushte çnjerëzore, por siguron se po punon në përmirësimin e tyre.

“Aspak nuk pajtohem se kushtet janë mizore. Nuk them se janë ideale. Kemi disa objekte të reja dhe të rikonstruktuara. Pajtohem vetëm se në burgun e Idrizovës, ku janë e vendosur mbi 50% e të dënuarve ka kushte të këqija, por po punohet për ti tejkaluar”, shprehet Marjan Spasovski, nga Drejtoria për Ekzekutimin e Sanksioneve.

Kushtet çnjerëzore nëpër burgjet e Maqedonisë së Veriut theksohen edhe në raportet e njëpasnjëshme të Komisionit Evropian.

“Do ishte një gabim të mos kujtoja konstatimet e raportit të këtij viti nga  Komisioni Evropian për burgun e Idrizovës, raportet e Këshillit Evropian dhe Komitetit Evropian për Parandalimin e Torturës në të cilat thuhet se kushtet në këtë burg dhe në burgjet e tjera janë jo humane”, tha David Geer, ambasador i BE-së.

Ndërkohë, në burgun më të madh në Idrizovë u hap një sallë gjyqësore moderne ku të burgosurit do të ketë gjykime më efikase, ndërsa shteti do të kursejë para për transport dhe do eliminojë rrezikun nga arratisja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×