Legalizimi i kanabisit për qëllime mjekësore një ide pozitive, thotë mjeku

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Legalizimi i kanabisit për qëllime farmaceutike është një ide pozitive”. Kështu u shpreh mjeku toksikolog, Alert Drishti për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”.

“Kanabisi për qëllime farmaceutike është një ide shumë e mirë. Përdoret në mjekësi për disa sëmundje të caktuara dhe në këtë sens do ta shikoja si një ide pozitive, nëse kanabisi do të mbillej për qëllime farmaceutike”, tha mjeku.

Lidhur me mundësinë për legalizimin e kanabisit për përdorim vetjak, Drishti deklaroi se kjo varet edhe nga aftësia e institucioneve përkatëse, për ta menaxhuar një proces të tillë.

- Advertisement -

“Nuk e di se sa të aftë do të jemi për ta ruajtur këtë prodhim kanabisi, në mënyrë që të mos shkojë në duar të gabuara”, shtoi mjeku.

Sipas tij, kanabisi mund të përdoret për shërimin e disa sëmundjeve, si glaukoma, migrena apo në trajtimin e kimioterapisë.

Drishti nënvizoi se përdorimi i kanabisit për përdorim vetjak, shkakton kryesisht probleme në sistemin e frymëmarrjes, mushkëri dhe në sistemin nervor qendror.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike këtë të enjte është njoftuar vendimi për  përjashtimin e 11 deputetët të kësaj force politike. Bëhet me dije...

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si anëtare e NATO-s do të shtojë...

TË FUNDIT

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike këtë të enjte është njoftuar vendimi për  përjashtimin e 11 deputetët të kësaj force politike. Bëhet me dije...

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si anëtare e NATO-s do të shtojë...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×