Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë, peshonte 6 kilogramë kur lindi me prerje cezariane muajin e kaluar në Suedi. Lindja ishte e planifikuar në javën e 38-të por lajmi është bërë publik së fundmi.

Si fëmija ashtu edhe nëna e tij 35-vjeçare janë mirë. Shtatzënia u bë e mundur kur një anëtar i familjes pranoi t’i dhuronte mitrën e saj nënës, e cila më pas kishte një vezë të fekonduar në të përmes IVF. Rasti shënon herën e parë që robotët janë përdorur për këtë procedurë.

Ky rast do t’u japë shpresë dhjetëra e mijëra grave amerikane që nuk kanë një mitër – e cila mund të jetë për shkak të kancerit ose një gjendje mjekësore – ose që nuk mund të mbajnë foshnja.

- Advertisement -

Rasti u zbulua nga kirurgët në Universitetin e Goteborgut, Suedi, një lider në transplantet e mitrës. Në operacion, studiuesit filluan duke hequr mitrën tek dhuruesi duke e prerë gradualisht atë nga enët e gjakut dhe duke e tërhequr atë përmes vaginës. Kirurgët futën kamera dhe krahë robotikë me instrumente kirurgjikale të bashkangjitura përmes vrimave të vogla hyrëse në pjesën e poshtme të barkut për të kryer procedurën – me krahët robotikë që ishin të parët për këtë lloj operacioni.

Transplanti ndodhi në tetor 2021 në Spitalin Universitar Sahlgrenska në Goteborg, Suedi. Dhjetë muaj më vonë, një embrion u krijua me IVF përpara se të futej në mitrën e transplantuar dhe disa javë më vonë u verifikua shtatzënia.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×