English

Llojet e gurëve në veshka sipas zonave, mjeku: Jugu më i predispozuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku alternative Hysni Dankshi, i ftuar në GoodMorning Albanias në Euroneës,  tha se njerëzit janë të predispozuar të kenë lloje të ndryshme gurësh në veshka në bazë të vendit ku jetojnë.

- Advertisement -

Ai tha se në Përmet dhe Girokastër ka formohet lloji i gurit oksaliat i cili është më i vështir për tu kuruar, gjithashtu ai shpjegon se kjo zonë prekët më shumë nga kjo sëmundje.

Mjeku thekson se nuk duhen lenë pas dore vizitat tek mjeku sepse ka gurë të cilët nuk shkaktojnë dhe për këtë arsye pacienti nuk e di që i ka.

“Në Përmet dhe Gjirokastër formohen më shumë formohen gurë oksaliat, është më i vështirët. Në veri formohen gurë Kalciumi dhe fosfati dhe në zonat fushore janë gurë të vegjël dhe të butë  të cilat janë të thërrmueshme. Më parë i studionin ku ishin zonat që mund të ishin simulant për gurët në veshka dhe çfarë lloj gurësh dhe ujin që ata konsumonin. Ka dhe njerëz që se dinë që kane gurë në tëmth apo në veshka sepse disa nuk shkaktojnë dhimbje” tha Dankshi.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?