English

Macron: Franca e angazhuar për integrimin e Shqipërisë e Ballkanit Perëndimor në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një konferencë të përbashkët me kryeministri Edi Rama në Paris, presidenti i Francës Emmanuel Macron, ka përgëzuar Shqipërinë për reformat në kuadër të integrimit në BE dhe ka përsëritur mbështetjen e Francës.

- Advertisement -

Mes tjerash ai nënvizoi se Franca do të tregojë vendosmërinë e Francës për Ballkanin Perëndimor për Bashkimin e Europës për ta bërë atë më të fortë ndaj luftërave.

Fjala e plotë e Presidentit të Republikës së Francës Emmanuel Macron:

Jam shumë i lumtur zoti Kryeministër që po ju pres këtu në kuadër të vizitës suaj zyrtare në Francë. Jeni në shtëpinë tuaj në të gjitha kuptimet e fjalës. Ju që e përdorni shumë mirë gjuhën tonë, që keni jetuar në vendin tonë në këtë qytet, jeni gjithashtu këtu sepse Franca ju do, ju do ju dhe vendin tuaj dhe kisha shumë dëshirë t’ju prisja në Paris pas pritjes që më dhatë tetorin e shkuar gjatë vizitës së parë të një presidenti të Republikës franceze në Shqipëri, që prej pavarësisë së Shqipërisë në 1912.

Këto dy vizita të kryqëzuara dhe dialogu që ne kemi me njeri-tjetrin dëshmojnë për dinamikën e jashtëzakonshme të marrëdhënieve ndërmjet Shqipërisë dhe Francës. Ju e dini se mund të keni besim tek vendosmëria ime për të intensifikuar edhe më shumë. Dua të përsëris angazhimin e Francës në favor të angazhimit evropian të Shqipërisë dhe më gjerë, të lëvizjes që kemi për Ballkanin Perëndimor.

Siç e  nënvizova para gjashtë muajve në Tiranë, këtu bëhet fjalë vetëm për të vepruar për bashkimin e Europës, për ta bërë më të fortë, më sovrane në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës, por gjithashtu përballë kërcënimeve dhe sfidave të përbashkëta. Është gjithashtu një premtim paqeje për të gjithë rajonin. Që prej mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare ndërmjet BE dhe Shqipërisë në korrik 2022, Shqipëria ka vazhduar rrugën e saj europiane me vendosmëri.

Ju mund të keni besim tek mbështetja jonë për t’ju shoqëruar në këtë rrugë, me qëllim që negociatat të ecin sa më shpejt dhe tua them se jemi të impresionuar nga tërësia e reformave dhe kapacitetet për të avancuar në gjithë këto vitet e fundit, muajt e fundit nën drejtimin tuaj.

Dua të përshëndes gjithashtu zërin e veçantë dhe të fortë të Shqipërisë në rajon dhe në skenën ndërkombëtare. Kështu ndodhi gjatë dy viteve të fundit kur vendi juaj ka qenë në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara.

Së fundmi, ju pritët në Tiranë një samit rajonal në të cilin ftuat edhe presidentin Zelenskyy për të forcuar edhe më shumë mbështetjen ndaj Ukrainës. Ky ishte një moment i rëndësishëm për unitetin e rajonit dhe mbështetjes ndaj presidentit Zelenskyy dhe popullit të tij.

Në të gjitha çështjet rajonale, është i nevojshëm normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës ku zëri juaj është i çmuar. Shkëmbimet tona të sotme do të lejojnë të vazhdojmë në kwtë rrugë dhe të bëjmë bilancin e kantiereve që kemi hapur së bashku për të forcuar partneritetin tonë të çmuar në të gjitha fushat.

Të gjitha këto kantiere kanë avancuar dhe gëzohem për nënshkrimin pas pak të një marrëveshjeje ndërqeveritare, që do t’i japë një impuls të ri bashkëpunimit tonë veçanërisht në fushat kyç të menaxhimit të ujit, turizmit të qëndrueshëm dhe inovacionit. Kjo temë e fundit është në qendër të vizitës suaj sepse sot pasdite ju do të shkoni në Stacionin F për nisjen e një këshilli Francë-Shqipëri për inovacionin.

Agjencia Franceze e Zhvillimit do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në reformat e saj ekonomike dhe tranzicionin energjetik dhe nënshkrimi i një huaje prej 120 milionë eurosh për reformën mjedisore dhe një memorandumi bashkëpunimi me Ministrinë e Mjedisit, do të lejojnë të kapërcejmë këto etapa dhe edhe më shumë se ato që kemi nisur para 6 muajve me sipërmarrësit që kishin ardhur atëherë me mua.

Në Tiranë, kultura dhe arsimi janë në zemër të shkëmbimeve tona, qoftë në Pallatin e Brigadave dhe figurës së Kadaresë apo edhe në kubin Francë, kjo hapësirë që dëshiruat t’i rezervoni Francës në Piramidë. Gjithashtu gëzohem për shkëmbimet kulturore, intelektuale, humane ndërmjet dy vendeve. Të gjitha këto përbëjnë një premtim të bukur për marrëdhëniet tona dypalëshe.

Për ta mbyllur fjalën time, dua të them se sa e admiroj rrugën që ka bërë vendi juaj për miqësinë, për ndjenjat shumë të thella europiane. Do të thoja ndoshta në fakt kështu janë francezët edhe më shumë se francezët, evropianët, pra ne i kushtojmë rëndësi kësaj dhe kjo është shumë e  rëndësishme për ne sepse jeni ju, jemi ne, marrëdhëniet janë të veçanta dhe kjo falë kësaj pune të përbashkët. Faleminderit, zoti Kryeministër!

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?