English

Mandati i Xhaçkës, Zaçaj: Kuvendi të zbatojë pa vonesa vendimin e Kushtetueses

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetarja e Gjyakatës Kushtetuese, Holta Zaçaj, njoftoi në një deklratë për mediat këtë të mërkurë se Kushtetuesja ka rrëzuar kërkesën e Kuvendit për të dërguar në Komisionin e Venecias mandatin e deputetes Olta Xhaçka.

- Advertisement -

Në fjalën e saj, Zaçaj theksoi se vendimi i Gjykatës Kushtetuese i janarit 2023 nuk është zbatuar nga Kuvendi.

Kryetarja e Kushtetueses tha se vendimet e gjykatës nuk duhet të diskutohen por duhet të zbatohen nga politika pa vonesa.

Gjykata Kushtetuese urdhëroi Kuvendin që të dërgojë menjëherë në Kushtetuese mocionin e deputetëve për mandatin e Xhaçkës.

“Gjykata Kushtetuese konstatoi se vendimi i janarit 2023 nuk është ekzekutuar nga Kuvendi.

Përmes vendimit Kuvendi i Shqipërisë ka vënë në diskutim fuqinë detyruese të Gjykatës Kushtetuese. Gjykata theksoi se vendimet e saj kanë efektet dhe forcën e ligjit asnjë organ s’ka të drejtë ti vërë në diskutim. Organet shtetërore duhet ti zbatojnë. Gjykata theksoi se vendimi i saj që ka vendosur detyrimin e Kuvendit për të dërguar në gjykatë mocionin e mandatit është i detyrueshëm për zbatim

Kuvendi duhet të votojë në përputhje me urdhërimin e gjykatës pasi nuk është një procedurë e zakonshme parlamentare. Është në kuadër të ekzekutimit të gjykatës. Gjykata ka vendosur pranimin pjesërisht të kërkesës zgjidhjen e konfliktit me Kuvendi”, tha Zaçaj.

Kuvendi mbart detyrimin për ekzekutimin pa vonesë të këtij vendimi.’- u shpreh kryetarja e gjykatës Kushtetuese.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?