English

Marrëveshja për emigrantët/Rama: S’do e pranonim kërkesën nëse s’do ishte nga Italia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të shtunë në Romë, ku i pyetur nëse do e pranonte marrëveshjen për emigrantët nëse do vinte nga një vend tjetër i BE-së, kreu i qeverisë tha se jo.

- Advertisement -

Ai tha se që në krye të herës këtë marrëv eshje e ka pranuar për dy arsye e para Italia është një vend simotër dhe e dyta, ajo nuk po përpiqet “të transferojë problemin, por të të zgjerojë hapësirën për të menaxhuar këtë rrugë duke u marrë me vetë problemin.

“Nuk do të pranoja kërkesa të tjera nga vendet evropiane, i kemi pasur nga vendet e tjera të BE-së, por kemi thënë jo” shtoi kryeministri shqiptar, pa i bërë të ditur emrat e shteteve por duke theksuar se janë “shtete kushërinj dhe jo vende simotra si Italia”.

Ka një ndryshim: nëse bëjmë një marrëveshje me një vend si Italia, e bëjmë si një përpjekje të përbashkët, jo sikur të ishim një vend jashtë të cilit do ta transferonim problemin. Ajo që po bën Italia nuk është ta transferojë problemin, por të përpiqet të zgjerojë hapësirën për të menaxhuar këtë rrugë duke u marrë me vetë problemin”.

“Më duket se është bërë një zhurmë joproporcionale për historinë” të marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët që “për mendimin tim është një marrëveshje shumë e natyrshme mes dy vendeve me emra të ndryshëm, por që unë e shoh si dy pjesë të të njëjtit popull” nënvizoi ai.

“Për ne, Italia ka qenë gjithmonë pjesë e jona”, mjafton mbështetja e Romës pas izolimit komunist, për të kuptuar se askush nuk duhet të habitet apo të habitet kur ne bëjmë marrëveshje të përbashkëta të kuptuarit të gjërave dhe të përfitimit të përbashkët”. shtoi kryeministri shqiptar. “Për ne është gjithmonë nder të japim dorën kur na kërkon Italia dhe do të jetë gjithmonë një privilegj të përshkruajmë veten si një mik i veçantë i Italisë”,- përfundoi Rama.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?