Mbi 90% e fuqisë luftarake ruse brenda Ukrainës, thotë zyrtari amerikan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane informoi mediat se si Pentagoni i sheh zhvillimet kryesore në ditën e nëntë të pushtimit të Rusisë në Ukrainë.

Këto janë zhvillimet kryesore:

Rusia ka lëshuar më shumë se 500 raketa që nga fillimi i pushtimit dhe 92% e fuqisë luftarake të Rusisë është tani brenda Ukrainës.

- Advertisement -

Karvani i forcave ruse në veri të Kievit është ende rreth 25 km jashtë kryeqytetit.

Forcat ruse janë rreth 10 km nga qendrat e qytetit të Chernihiv dhe Kharkiv.

Në jug, luftime të ashpra janë ende duke u zhvilluar në Kherson, i cili thuhet se ka rënë nën kontrollin rus, një pretendim që zyrtarët amerikanë nuk ishin në gjendje ta kundërshtonin.

Aktualisht ka luftime brenda Mykolaiv, në verilindje të Odessa.

SHBA nuk vlerëson se rusët janë në Mariupol. por Moska ka ndërmend të rrethojë Mariupolin nga veriu dhe nga bregu.

Sulmi në termocentralin bërthamor Zaporizhzhya tregon “pamaturinë” e pushtimit rus, por nuk ka rrjedhje radioaktive deri më tani nga termocentrali, sipas vlerësimeve të SHBA.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×