English

Mbreti Felipe VI feston 10 vjetorin si kreu i shtetit të Spanjës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të shënuar festimet e 10 viteve të mbretërimit të tij, Mbreti Felipe VI u shfaq në ballkonin e Pallatit Mbretëror të Madridit, i shoqëruar nga Mbretëresha Letizia, Princesha Leonor dhe Infanta Sofía të mërkurën.

- Advertisement -

Një dekadë më parë, Felipe VI u ngjit në fron pas abdikimit të turbullt të babait të tij, Juan Carlos I, për shkak të skandaleve të shumta publike dhe private.

Që atëherë, monarku i ka përqendruar përpjekjet e tij në rinovimin e monarkisë dhe rivendosjen e transparencës dhe integritetit të saj.

Gjatë kësaj dekade, mbretit spanjoll i është dashur gjithashtu të marrë vendime të dhimbshme personale për të distancuar monarkinë nga skandalet e kaluara.

Kjo nënkuptonte ndarjen nga motra e tij, Infanta Cristina, për shkak të rasteve të korrupsionit që përfshinin bashkëshortin e saj, Iñaki Urdangarín, dhe menaxhimin e marrëdhënies së tij me babain e tij, i cili u zhvendos në Abu Dhabi në vitin 2020 dhe vazhdon të banojë jashtë Spanjës.

“Ai është përpjekur të distancohet nga të gjitha skandalet, duke e mbajtur plotësisht jashtë institucionin monarkik. Mendoj se e ka bërë shumë saktë”, tha një i pranishëm në festën e dhjetëvjetorit.

E ardhmja e monarkisë tani i takon princeshës Leonor, e cila ka mbushur moshën madhore dhe tashmë është betuar se do të mbështesë kushtetutën e vendit.

Vitet e ardhshme të mbretërimit të Felipe VI do të jenë vendimtare për rivendosjen e besimit në monarki dhe rilidhjen me shoqërinë spanjolle përpara se t’ia kalojë fronin trashëgimtarit të tij.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?