Mediat e huaja jehonë samitit të BE dhe Ballkanit Perëndimor në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Samiti i mbajtur në Tiranë më 6 dhjetor mes liderëve të Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor është pasqyruar dhe i është bërë jehonë gjerësisht edhe në  mediat ndërkombëtare.

Në Evropë, agjencia italiane e lajmeve “ANSA” ka veçuar thirrjen e presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, drejtuar vendeve të Ballkanit se është koha të  zgjedhin mes BE-së ose Rusisë dhe Kinës.

”Associated Press” ka vënë theksin tek përshpejtimi I procesit të pranimit të të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE.

- Advertisement -

Edhe Agjencia e lajmeve, Reuters, shkruan se BE po përpiqet të sigurojë Ballkanin Perëndimor për integrimin në Union mes frikës nga ndikimi I rusisë.

Al Jazeera e ka pasqyruar samitin e Tiranës me pot ë njëjtin titull, se frika ndaj ndikimit rusk a bërë bashkë në Tiranë udhëheqësit e be dhe ballkanit perëndimot.

Në dy prej gazetave më të mëdha gjermane Suddeutsche Zeitung dhe Frankfurter Allgemeine, samiti zuri titullin kryesor, ku duket se kanë tërhequr vëmendje vallet shqiptare me të cilat u pritën liderët Europian.

Samiti i Tiranës u pasqyrua edhe nga Deutche Welle, duke cituar fjalën e kancelarit gjerman Olaf Scolz, i cili foli me optimizëm për prespektivën eurpiane të rajonit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

TË FUNDIT

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×