English

Mitsotakis mbërrin me helikopter në Derviçan, pritet nga Rama

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka mbërritur në Derviçan, pas takimeve që zhvilloi në Himarë. Ashtu si në Himarë, edhe në Derviçan kreu i qeverisë greke mbërriti me helikopter.

- Advertisement -

Mitsotakis është pritur nga kryeministri Edi Rama, i cili shoqërohet nga ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krica.

Interesi i banorëve të zonës ishte i madh për vizitën e Mitsotakis, ku dhjetëra qytetarë kishin dalë për ta pritur. E gjithë zona është e mbuluar me flamuj të Greqisë.

Gjatë fjalës së tij në Himarë, pasi vizitoi shkollën “Omiros”, Mitsotakis u shpreh se minoritarët që jetojnë në Shqipëri do të kenë mbështetjen e shtetit grek.

Ai theksoi se do të japë gjithë mbështetjen dhe për brezat që do të vijnë në mënyrë që të mësojnë gjuhën dhe kulturën greke.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?