Mjekja bën thirrje: Jo më shumë se 30-50 gram alkool në ditë, rrezikoni mëlçinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja Vigjilenca Demiraj tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se nuk duhet konsumuar më shumë se 50 gram alkool në ditë.

Ajo bëri thirrje që të mos pihet më shumë se sasia e përmendur duke shtuar se në të kundërt rrezikohet dëmtimi i mëlçisë.

“Djegia e glukozës në qelizë prodhon energjinë për organizimin, në rastin e alkoolit mëlçia nuk shfrytëzon glukozën, por shfrytëzon etanolin dhe gjatë djegies prodhohen jashtëzakonisht toksina, radikale të lira të cilat toksikojnë gjithë organet dhe sistemet,” – u shpreh mjekja.

- Advertisement -

Mëlçia është një organ shumë sensitiv dhe është thelbësore për tretjen e ushqimit dhe heqjen e substancave toksike nga trupi ynë.

Sëmundja e mëlçisë mund të jetë e trashëguar ose e shkaktuar nga një sërë faktorësh siç janë viruset apo përdorimi i alkoolit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

TË FUNDIT

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×