Mjekja tregon shenjat: Myku i thonjve kërkon deri në 6 muaj trajtim dermatologjik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja dermatologe, Monika Fido thotë se myku i thonjve kërkon deri në 6 muaj trajtim dermatologjik.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Fido u shpreh se myku shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, kryesisht lagështira.

“Faktorët favorizues të mykut të thonjve ose të infeksioneve të tjera të thonjve, janë nga më të ndryshmet. Së pari, mund të jetë një sëmundje infektive. Favorizohet nga lagështira, nga përdorimi i këpucëve, shapkave të dikujt tjetër, marrja nëpër qendra që nuk ofron një shërbim të sterilitetit të procedurave të pedkyrit, nga keqqarkullimi i gjakut në këmbë.

- Advertisement -

Kryesisht është lagështira dhe haset te atletet ose këpucët kur i mbajmë për një kohë të gjatë. Trajtimi i mykut të thonjve është një nga trajtimet më të zgjatura në dermatologji,  nga 3 deri në 6 muaj. Gjatë kësaj kohe, individi do marrë mjekim nga goja dhe mjekim lokal”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×