Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme.

Ai u shpreh se është kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, gjë që sipas tij do të sjellë konflikt.

“Që do të ketë dialog është e padiskutueshme, që ky kryeministër do shkojë në dialog është e panegociueshme, që bashkësia ndërkombëtare s’e ka lëvizur asnjë prese në një marrëveshje të dëmshme si për veriun dhe për Preshevën kjo është e vërtetë. Dialogu duhet të ndryshojë kornizë, autonomia e serbëve në veri është tharmi i konfliktit në Kosovë. Nga ana tjetër shqiptarët e Luginës po përdoren vetëm ku i duhen politikës. Për mua ata në Preshevë janë më të rrezikuarit dhe në vijën e parë të frontit. Unë  jam kundër shpërnguljes së serbëve nga veriu i Kosovës, ajo që nuk e ka kurrë mbështetjen time qeveria e Kosovës është konflikti. Qeveria e Kosovës do ketë mbështetjen time nëse është gati për një marrëveshje paqeje të përjetshme jo për populizma”, tha Molliqaj.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

TË FUNDIT

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×