“Ndikimi rus është real”, Rama: Rajoni duhet të jetë i bashkuar me BE-në

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në samitin e Brukselit tha se ndikimi rus është real në rajon dhe se duhet të jemi bashkë.

Kreu i qeverisë shqiptare nënvizoi edhe Serbia është e përfshirë, por ende nuk ka vendosur sanksione kundër Rusisë.

Fjala e plotë e Ramës:

- Advertisement -

Nëse fton njerëz nga Ballkani duhet t’ju japësh kohë që të flasin pafund. Të gjithë mund të ikin, ne mund të vazhdojmë të flasim, sepse liria e fjalës ishte kaq e ndaluar, ne vijmë nga ferri. Atë ferr s’mund ta imagjinosh. Ajo çfarë tha e Abazi ka të bëjë me dobësitë, cenueshmëritë, në vendet e tyre ndikimi rus është i pranishëm dhe rreziku rus është real. Në Shqipëri askush nuk duan tja dinë më për Rusinë se kishin Stalinin deri në 90. E hoqën qafe më parë tani po i hyn nga dera e pasme, kjo është arsyeja pse rajoni duhet të mbahet bashkë dhe të rrinë bashkë, bashkë me rajonin.

Duhet të jemi bashkë, është shumë thelbësore që është Serbia është e përfshirë deri më tani, jo plotësisht ku flasim për sanksionet.

Kur vjen fjala për ne nuk ka problem, mund të na fusin, mund të na lënë tek dera. Ne nuk do të heqim dorë, mund të na lini tek dera por ne nuk do të heqim dorë.

Mos na thoni gjithë kohës që duam të martohemi por s’duam të flasim se është çmendur. Le të flasim njëherë pastaj të martohemi, unë jam martuar meqë ra fjala. Unë e di që mund të shkojë shumë mirë në një bashkëjetesë deri në martesë. Tani duhet të krijojmë mekanizma afrimi që nuk janë të kushtëzuara nga detyrat individuale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×