Një shqiptar zgjidhet në krye të ‘SPAK-ut’ maqedonas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Islam Abazi është drejtuesi i ri i Prokurorisë për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Abazi është shqiptari i parë që merr këtë post, i cili gjatë historisë së Maqedonisë së Veriut është drejtuar ekskluzivisht nga maqedonas.

Ndryshimi erdhi pas shkarkimit të ish shefes Vilma Ruskovska dhe votimit nga gjithë prokurorët e Maqedonisë së Veriut, të cilët i dhanë besimin prokurorit shqiptar nga Gostivari.

- Advertisement -

“Duke u bazuar në punën dhe përvojën time të deritanishme, ju them se do e ushtroj këtë detyrë me profesionalitet dhe konform ligjit, dhe do e përfaqësoj denjësisht këtë institucion. Do jemi transparent deri në atë pikë kur nuk cenohet imazhi, identiteti apo fshehtësia e procedurës hetimore”, tha Islam Abazi.

Abazi mohoi zërat se është i lidhur me politikën dhe premtoi luftë të pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit, pa dallime.

“Funksioni i prokurorit publik nuk korrespondon me kryerjen e ndonjë funksioni tjetër publik ose anëtarësi në parti politike, sipas kësaj, asnjëherë nuk kam qenë as nuk jam anëtar i ndonjë partie politike, as në punën time të deritanishme nuk kam lënë përshtypje se unë kam…të themi relacione ose pozicione me parti konkrete politike”, theksoi ai.

Në Prokuroritë e qyteteve në Maqedoninë e Veriut ku jetojnë shqiptarë, përfaqësimi është shumë i dobët.

Në prokurorinë e Islam Abazit për luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, ka vetëm dy shqiptarë, prej 12 anëtarëve. Ndërsa situata më e keqe është në Prokurorinë Themelore të Shkupit ku nga 46 prokurorë, vetëm tre janë shqiptarë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Protesta, Murrizi: Opozita në të drejtën e saj, pse Meta s’mund të shkëputet

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur se opozita është në të drejtën e saj kushtetuese të bëjë protestë kur të dojë dhe ku të dojë. Në...

Zbardhet vrasja e 39-vjeçarit tek “Kodra e Diellit”, në kërkim autori

Policia ka zbardhur vrasjen e 39-vjeçarit nga Lezha, Briken Sanaj, ngjarje e ndodhur një muaj më parë në zonën e "Kodrës së Diellit" në...

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

TË FUNDIT

Protesta, Murrizi: Opozita në të drejtën e saj, pse Meta s’mund të shkëputet

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur se opozita është në të drejtën e saj kushtetuese të bëjë protestë kur të dojë dhe ku të dojë. Në...

Zbardhet vrasja e 39-vjeçarit tek “Kodra e Diellit”, në kërkim autori

Policia ka zbardhur vrasjen e 39-vjeçarit nga Lezha, Briken Sanaj, ngjarje e ndodhur një muaj më parë në zonën e "Kodrës së Diellit" në...

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×