Prodhuesit e ushqimeve në RMV do të paguajnë më pak për energjinë elektrike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompanitë që prodhojnë produktet ushqimore bazë në Maqedoninë e veriut do të paguajnë më pak për energjinë elektrike, 80 euro për megavat.

Ky vendim pritet që të ulë çmimin e produkteve me të paktën 10 për qind. Kjo është një prej masave që Qeveria e miratoi në mbledhjen e fundit.

”Kam premtuar se ushqim, energji elektrike dhe ngrohje këtë dimër do të ketë për të gjithë. Me vendimet e reja qeveritare sigurojmë energji elektrike më të lirë, afro 80 euro për megavat orë për kompanitë që prodhojnë produkte ushqimore bazë” Qeveria njoftoi në fund të tetorit se kompania shtetërore Elektranat e Maqedonisë së Veriut ka prodhuar 11 149 megavat orë energji elektrike nëpërmjet termoventraleve dhe hidrocentraleve”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, kryeministër i RMV-së.

- Advertisement -

Madje qeveria bën të ditur që investimet në vlerën 5 milionë euro në kompaninë shtetërore MESPO për shpërndarjen e energjisë do të rrisin kapacitetet e prodhimit dhe të mbulimit pa ndërpreje.

“Me këtë teknologji më moderne, do të arrihet përdorimi familjar dhe efikas i fibrave optike të integruara në linjat e transmetimit dhe do të sigurohet enkriptimi dhe mbrojtja e plotë e informacionit që do të transportohet”, thotë Orhan Murtezani, drejtor i SH.A MEPSO.

Masat e Qeverisë përfshijnë edhe ndërmarrjet publike për furnizim me ujë të pijshëm, të cilat do të furnizohen me energji elektrike me çmim fiks prej 95 euro për megavat orë. Kjo me qëllim që të mos rritet çmimi i faturave të ujit për qytetarët.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

TË FUNDIT

Shyti: Pritej largimi i Edoardo Rejas, trajneri të jetë 50-55 vjeç

Analisti sportiv, Artan Shyti thotë se ishte e pritshme largimi i Edoardo Rejas nga drejtimi i kombëtares shqiptare, pas përfundimit të kontratës. Në një intervistë...

Protesta e 6 dhjetorit, Meçe tregon synimin e Berishës dhe Ilir Metës

Analisti Arben Meçe, në një intervistë për Euronews Albania, tha se kreu i PD-së Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta,...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×