English

Një vit pas marrëveshjes Kosovë-Serbi në Ohër/ Rama: Zbatimi thelbësor për sigurinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vit pas marrëveshjes Kosovë- Serbi në Ohër, kryeministri Edi Rama ka reaguar me anë të një postimi në platformën “X” ku shprehet se zbatimi i marrëveshjes është i rëndësishëm për ruajtjen e sigurisë, stabilitetin dhe paqen.

- Advertisement -

Ai tha gjithashtu se Marrëveshja dhe Aneksi i Zbatimit duhet të përfshihen zyrtarisht si pjesë përbërëse e proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE ndërsa shtoi se çdo vonesë për ta bërë këtë vetëm e forcon status quo-në.

“Ndërsa i afrohemi takimit të Këshillit Evropian të 21 marsit, është thelbësore të kujtojmë se zbatimi i Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit të Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, së bashku me Aneksin e saj Zbatues, është i një rëndësie të madhe për ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor.

Nuk mjafton vetëm njohja e Marrëveshjes që është ligjërisht e detyrueshme. Për të siguruar progres, Marrëveshja dhe Aneksi i Zbatimit duhet të përfshihen zyrtarisht si pjesë përbërëse të proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE.

Çdo vonesë për ta bërë këtë vetëm e forcon status quo-në. Dhe status quo-ja e këtij çelësi strategjik për një fqinjësi paqësore, të begatë dhe evropiane në mes të Evropës nuk i shërben vetë sigurisë së Evropës”.


LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?