English

“Nuk hanin qepën, as hudhrën”-shqiptari tregon si u gjykuan prindërit në Australi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studiuesi Naim Flamuri tha në “Good Morning Albanians” se prindërit e tij, kur kanë shkuar në fillim në Australi janë përballur me nënçmim dhe racizëm për faktin se ata ishin të huaj.

- Advertisement -

Ai tha se në vitet ’70 në Australi racizmi ishte shumë i theksuar për të gjithë emigrantët pavarësisht se nga vinin, ndërsa shtoi se të huajt gjykoheshin edhe për ushqimet që ata konsumonin.

“Prindërit e kanë pasur problemin në Australi. Ka qenë një problem disi interesant, sepse të huajt që nuk ishin australian vendas ata u nënçmonin, duke qenë se nuk flisnin gjuhën angleze dhe hanin ushqime mesdhetare. Ata nuk i pranonin qepën e hudhrën, e gjërat tona, ndaj i nënçmon in shumë e këta emigrantë bënin punët më të rëndomta në Australi.

Ata e kanë ndier veten shumë keq dhe nuk kanë pasur një siguri në vetvete, prindërit e mi janë nënçmuar vetëm si të huaj. Por nënçmim si i huaj, jo si shqiptar. Australianët e kishin shumë të theksuar racizmin në vitet 70 për të gjithë emigrantët”,-tha Naim Flamuri.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?