Hepatiti B ose C mund të shkaktojë kancer, apeli i OBSH

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hepatiti, një infeksion viral që prek mëlçinë, aktualisht vret mbi 100 mijë njerëz çdo vit në Europë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se në nivel global, çdo 40 sekonda dikush humb jetën nga hepatiti B ose C – një numër tejet i lartë, duke pasur parasysh se shumica e këtyre vdekjeve mund të ishin parandaluar.

Hepatitet janë A, B, C, D dhe E. E përbashkëta e të gjitha infeksioneve të hepatitit është inflamacioni që shkaktojnë në mëlçi, deri në kancer.

- Advertisement -

Sa i takon Shqipërisë, raportet e fundit referojnë se hepatiti B është më i përhapur dhe ka një prevalencë prej 7% të popullsisë.

Ekspertët e shëndetësisë botërore thonë se për të arritur eliminimin e hepatitit deri në vitin 2030, infeksionet e reja të hepatitit B dhe C duhet të reduktohen me 40% globalisht.

Nëse nuk merren masa, parashikimet flasin për rritje me 55% të normave të kancerit në mëlçi në dy dekadat e ardhshme.

Për të reduktuar rrezikun e kancerit të mëlçisë, vaksinimi parandalon hepatitin B dhe diagnoza dhe trajtimi i hershëm luajnë një rol kryesor në frenimin e përparimit të hepatitit B dhe C.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×