English

OKB: 282 milionë njerëz u përballën me urinë në 2023

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gati 282 milionë njerëz në 59 vende u përballën me urinë akute në vitin 2023, me Rripin e Gazës, territorin ku numri më i madh i njerëzve vuajti nga uria vitin e kaluar, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara.

- Advertisement -

Raporti, i publikuar të mërkurën, tha se në vitin 2023 numri i njerëzve që përballen me urinë akute u rrit me 24 milionë krahasuar me vitin 2022 për shkak të një përkeqësimi të mprehtë të sigurisë ushqimore, veçanërisht në Rripin e Gazës dhe Sudan.

Gjithashtu theksohet se OKB-ja ka rritur numrin e vendeve në të cilat monitoron furnizimin me ushqime në krahasim me vitin 2022.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres deklaroi në hyrje të raportit se ai përfaqëson “një thirrje për dështimet e njerëzimit” dhe se “në një botë të bollshme, fëmijët po vdesin nga uria” dhe bëri thirrje për një reagim të menjëhershëm nga komuniteti ndërkombëtar. për gjetjet e raportit, të cilat do të përfshinin transformimin e sistemit global të furnizimit me ushqim dhe rritjen e ndihmës për zonat më të cenueshme.

“Konfliktet që kanë shpërthyer në 12 muajt e fundit kanë çuar në një situatë katastrofike globale”, tha Guterres.

Kryeekonomisti i Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) të OKB-së, Maximo Torero, tha se 705,000 njerëz në pesë vende ishin në fazën e pestë, niveli më i lartë në shkallën e urisë të vendosur nga ekspertët ndërkombëtarë, numri më i lartë që nga përpilimi i raportit global në 2016. , dhe është katërfishuar vitin e kaluar krahasuar me atë vit fillestar.

Më shumë se 80 për qind e njerëzve që përballen me urinë, 577,000 prej tyre, janë në Rripin e Gazës, tha Torero.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×