English

Operatorja e parë vajzë në Shqipëri: U internova në “74, çfarë më tha babai

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sonja Mamaqi, operatorja e parë vajzë në Shqipëri që u dashurua me kamerën që në moshën 16-vjeç, ka ardhur në një rrëfim ndryshe për ‘Real People’ në Euronews Albania.

Ajo tha se në vitin 1974 së bashku me familjen u internua nga Tirana drejt Tepelenës dhe këtë e kuptoi në një material filmik, kur babanë e saj e kishin prerë nga një video të xhiruar në Teatrin e Operas dhe Baletit.

Më tej ajo theksoi se u shkëput nga kamera për t’u rikthyer më pas në vitin 1991, kur ra diktatura dhe erdhi demokracia.

- Advertisement -

“E mbaj mend ditën kur u shkëputa nga kamera. Ishte viti ’74 dhe babai ishte në takim tek Enver Hoxha, pas fushatës së deputetëve në Teatrin e Operas dhe Baletit xhironin dhe babai ishte në Presidium. Kur doli materiali unë e pashë, kur vjen Ramiz Aliaj, presin pjesën që ishte babai im. Atëherë kuptova se çfarë ka ndodhur.

Shkoj në shtëpi dhe i thashë babit se çfarë ka ndodhur, më tha babai se nuk e di se çfarë ka ndodhur, por të jeni të bindur se nuk i kam prekur një fije floku partisë e as popullit. Pastaj më thirrën në komitet të Partisë dhe më thanë që për tre ditë bëhu gati se do ikës në Tepelenë. Që nga ai moment nuk  e preka më kamerën deri në ’91 kur erdhi demokracia. Atje e kuptova që diçka po ndodh në familjen tonë”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×