“Pakicat bullgare në Kushtetutë”, BE: Maqedonia e Veriut në rrugën e duhur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E ardhmja e Maqedonisë së Veriut është në BE, por vendi gjithashtu duhet të bëjë detyrat e shtëpisë. Kështu porositi sot nga Shkupi përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Joseph Borrell, pas mbledhjes së 16-të e Këshillit të Stabilizim-Asocimit mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut, e cila për herë të parë u mbajt në Shkup.

 “Identiteti juaj do të ruhet. Njerëzit kanë disa identitete, nuk do të jeni më pak sesa jeni, vetëm pse do të bëheni anëtarë të BE-së. Është shumë e rëndësishme të theksohet kjo. Për të vazhduar më tej është e domosdoshme të përmbushen obligimet që keni marrë,” – u shpreh Borrell.

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Oliver Varhelyi, tha se është optimist për integrimin e shpejtë të Maqedonisë së Veriut, por porositi se Qeveria dhe Kuvendi duhet të përshpejtojnë me reformat.

- Advertisement -

“Unë jam gjithmonë optimist. Ju thatë deri në vitin 2030, unë nuk mund të them, mund të jetë më herët ose më vonë. Gjithçka varet nga zbatimi i reformave nga Maqedonia e Veriut. Ne nga ana jonë vlerësoj se kemi dhënë sinjale të qarta dhe të forta,” – deklaroi Varhelyi.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski nga ana tjetër theksoi se zyrtarët e lartë të BE-së i kanë përshëndetur politikat e fqinjësisë së mirë që i zbaton qeveria.

 “U mbështetën politikat e fqinjësisë së mirë të cilat i udhëheqim me qasje të përgjegjshme, të bazuar në respektimin e ndërsjellë dhe dialog, duke hedhur poshtë populizmin e provokuar nga palë të treta që nuk ia duan të mirën perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor,” – u shpreh ai.

Maqedonia e Veriut ka marrë obligim që ta ndryshojë Kushtetutën duke përfshirë edhe pakicën bullgare në të, para hapjes së kapitujve në bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

TË FUNDIT

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×