Pas bombardimeve vjen dëbora, ukrainasit luftë për mbijetesë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reshjet e para të dëborës këtë dimër kanë vështirësuar më tej sfidat me të cilat përballet Ukraina. Qytete të ndryshme në mbarë vendin po përpiqen të ruajnë furnizimet me energji dhe ujë të pijshëm.

Situata është veçanërisht e vështirë në Khersonin e sapoçliruar. Ushqimi dhe medikamentet po vijnë, por kërkesa po rritet teksa njerëzit po kthehen. BE deklaron se do të rrisë mbështetjen.

“Dimri është këtu dhe është prioriteti ynë të diskutojmë ndihmat humanitare. Ne i kemi nisur këto diskutime muaj më parë dhe tani sfidat po bëhen edhe më të vështira pas shkatërrimit sistematik të infrastrukturës ukrainase si pasojë e sulmeve të Rusisë”, tha Janez Lenarčič, komisioner i BE për Menaxhimin e Krizave.

- Advertisement -

Por detyra për rikthimin e energjisë në Kherson dhe qytete të tjera është e vështirë dhe e rrezikshme, pasi Rusia ka minuar zonat përreth infrastrukturës kritike.

Në ditët pasi Khersoni u rimor nën kontroll, në rrugët e tij u panë skena euforike, të cilat tani ia kanë lënë vendin realitetit të ashpër të mbijetesës.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×