Përmirësohen ujësjellësit, 70 mln euro investime në 2022

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vitin e kaluar, në ujësjellës-kanalizime janë investuar 70.2 mln euro. Ndërhyrjet kanë krijuar një situatë më të mirë të furnzimit në rang vendi, përfshi edhe efiçencën nëpër ndërmarrje.

Qytetarët kanë ujë të rrjedhshëm në rubineta për më shumë se 16 orë në ditë. Kjo është koha mesatare e furnizimit në vitin 2022, ndryshe nga viti 2021, kur orët ditore të furnizimit ishin më pak se 14. Të dhënat dalin nga raporti i fundit i qeverisjes vendore, ku shihet se se në një vlerësim të përgjithshëm, perfomanca në ujësjellës rezulton me rritje në 8 nga 9 elementet e matur.

Për shembull, faturat që arkëtohen kanë qenë në nivelin më të lartë vitin e kaluar në masën 94.7%. Po ashtu, mbulimi i furnizimit me ujë ka shënuar rritje 78%

- Advertisement -

Megjithatë, edhe pse, ka një përmirësim në sektor, sërish nevojat për zgjerim dhe përmirësim të shërbimit janë të mëdha, sidomos në zonat urbane periferike. 

Për vitin 2022, janë investuar 70.2 mln euro në sektorin e ujësjellës-kanalizimeve. Pjesa më e madhe e financimit ka qenë për objektet e nisura mëmë herët, dhe 2.3 milion euro janë financuar për objekte të reja.

Gjithashtu në sektor janë financuar 14 milion euro financime të huaja.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

TË FUNDIT

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×