Përplaset ekonomistja me ekspertin: Po ngordh për bukë, ti thua do rriten pagat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekonomistja Zana Guxholli dhe eksperti i punësimit Erald Pashaj u përplasën në studion e “Good morning Albanians” në Euronews Albania sa i takon një studimi të Komisionit Europian që ka dalë në përfundimin se 70% e punonjësve shqiptarë hasin vështirësi në plotësimin e nevojave të tyre mujore.

Guxholli iu kthye Pashajt duke thënë se komenti i tij për rritjen e pagave është pavend kur njerëzit kanë vështirësi në plotësimin edhe të nevojave bazë të ushqimit.

“Pra rritje rroge ka, që nga 2019,” – u shpreh eksperti i punësimit.

- Advertisement -

“Po mos të ketë rritje rroge është të ngordhim të gjithë për bukë, edhe ne që jemi të kualifikuar,” – tha Guxholli.

Ajo shtoi se ka jetuar në Budapest dhe gjatë viteve të jetës atje, përveç rritjes së rrogës në varësi të meritës, rroga i rritej gjithnjë edhe në varësi të inflacionit, gjë që në Shqipëri nuk po ndodh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

Mori 300 mijë paund në shtëpinë e Sterling, autori dyshohet se fshihet në Shqipëri

Një prej autorëve të grabitjes së banesës së futbollistit anglez Raheem Sterling, dyshohet se fshihet në Shqipëri. Autoritetet policore kanë vijuar hetimet, ndërsa zbuluan...

TË FUNDIT

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. “Sapo...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

Mori 300 mijë paund në shtëpinë e Sterling, autori dyshohet se fshihet në Shqipëri

Një prej autorëve të grabitjes së banesës së futbollistit anglez Raheem Sterling, dyshohet se fshihet në Shqipëri. Autoritetet policore kanë vijuar hetimet, ndërsa zbuluan...

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

“Vuçiç të dorëhiqet”- Deputeti serb: Gjenerator i konfliktit, po sakrifikon rininë

“Vuçiç ka sakrifikuar rininë serbe në Kosovë në luftën me Albin Kurtin”, kjo është deklarata e fortë që ka bërë deputeti i Partisë Demokratike...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×