English

“Përvëlohet Europa”, temperaturat mbi 48 gradë në Itali, Greqi, Spanjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Itali, Greqi dhe Spanjë, temperaturat pritet të arrijnë në 48 gradë celsius në ishujt e Siçilisë dhe Sardenjës, duke thyer dhe rekordin e vitit 2021, me  potencialisht temperaturat më të nxehta të regjistruara ndonjëherë në Evropë.

- Advertisement -

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), satelitët e së cilës monitorojnë temperaturat e tokës dhe detit, tha se Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia ishin të gjitha të prekura nga temperaturat përvëluese.

Në Itali, autoritetet shëndetësore lëshuan një alarm të kuq paralajmërues për të paktën dhjetë qytete italiane, duke përfshirë Romën, Firencen, Bolonja dhe Perugia.

Shoqëria Meteorologjike Italiane e quajti valën e të nxehtit “Cerberus” sipas një qeni me tre koka që ruante botën e krimit në mitologjinë greke.

Autoritetet greke presin që temperaturat të rriten në 43 deri në 44 gradë Celsius të premten ose të shtunën.

Në Greqi, qeveria urdhëroi ndërprerjen e punës mes orës 12:00. dhe ora 17:00, në zonat ku temperaturat paraqesin kërcënim për shëndetin. Qeveria u ka dhënë urdhër kompanitë private që të lejojnë punonjësit me probleme shëndetësore të punojnë nga shtëpia.

Rritja e temperaturave ka shkaktuar dhe fillimin e zjarrëve. Në Shibenik, një qytet në bregdetin kroat, zjarrfikësit punuan për të shuar zjarret e shkaktuara nga temperaturat e nxehta.

Sipas një studimi të publikuar në fillim të kësaj jave, më shumë se 61,000 njerëz vdiqën gjatë valëve të të nxehtit të verës në Evropë vitin e kaluar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?