Petrit Vasili përjashtohet për 5 ditë nga Kuvendi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti Petrit Vasili është përjashtuar për 5 ditë nga Kuvendi pasi i është drejtuar me fjalë fyese kreut të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky vendim është marrë nga Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën në drejtimin e Klotilda Bushka.

“Në zbatim të nenit 63 pika ç dhe nenit 65/1 të Rregullores së Kuvendit, Sekretariati vendosi me 3 vota Pro, marrjen e masës disiplinore “Përjashtim nga pjesëmarrja në komisione dhe në seancë plenare për 5 (pesë) ditë” për deputetin z. Petrit Vasili”- thuhet në njoftim.

- Advertisement -

Vasili është përplasur me Ballën lidhur me nenin që përcakton minutazhin për të folur në parlament për secilin deputet.

Deputeti i PL i është kthyer me fjalë fyese Ballës, teksa ky i fundit i ka sugjeruar të lexojë më mirë rregulloren.

Vasili: Boll i gënjyem qytetarët. Neni 28 nuk thotë ashtu.

Balla: Lexoje, lexoje mirë.

Vasili: O skizofren, na lër të lexojmë, mos bëj si idiot.

“Debati është vetëm për kohën e deputetëve, 48 pika 3: Kur ka dakordësi të të gjithë grupeve parlamentare për kohën. Kjo do të thotë: vendosje e njëanshme e kohës nga grupi i PS, pra vendosin ata si të duan, ndaj 48 pika 3 jep gjithmonë kur ka dakordësi të madhe nga të gjitha palët, se bëhet fjalë për garantimin e të drejtave që nuk i privatizon dot një grup parlamentar”, tha Vasili.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

TË FUNDIT

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares: Raportuan te Rama që po kapim njeriun tuaj

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto. Sipas...

Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×