English

“Po krijohet “mal Dajti” me qese plastike”-Sazan Guri: Jemi ndotësit më të mëdhenj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Profesori dhe ambientalisti Sazan Guri ishte mëngjesin e kësaj të marte i ftuar në “Good Morning Albanians” për të folur për mjedisin dhe ndotjen që i vjen atij nga plastika.

- Advertisement -

Sipas tij Shqipëria është një nga ndotësit më të mëdhenj. Ai tha se nëse do të mblidheshin qeset plastike në lumenjtë dhe detet tona do të formohej nja masë e madhe plastike, sa mali i Dajtit.

“Kordilier ne i themi një mali shkëmbor nën ujë, ky mal shkëmbor nuk është më shkëmbor, por është mal me qese. Kjo është në të gjithë botën, oqeani i merr dhe i bën bashkë që mund të jetë 36 mijë metra i lartë. Kjo është në të gjithë botën.

Ndërsa në Shqipëri, ne mund të jemi ndotësit më të mëdhenj. Këto qese që prodhojmë ne 3 qese për person në ditë, shumëzim për 12 muaj dhe shumëzim për granaturën që ka qesja, për mua formohet nga llogaritë e mia, një mal Dajti në det, por ky është i shpërndarë jo në gropa oqeanike. Ai është i shpërndarë në Ishëm, Erzen dhe Shkumbin”,-tha profesori Guri.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?