Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen si një urë komunikimi dhe nuk lejon prishjen e raporteve me SHBA dhe unionin ndërkombëtarë.

Ai tha gjithashtu se Rama në fillim u duk i painteresuar për këto bisedime, kjo edhe për shkak të ft0ohjeve me kryeministrin Kurti, por duket se ai ka qenë i shtyrë nga ndërkombëtarët që të behej partner i tyre për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

“Unë mendoj se zoti Rama në fillim të bashkëbisedimeve nuk ka qenë shumë i interesuar për shkak të raporteve të ftohura me kryeministrin Kurti, por duke qenë se Kosova ka abstenuar gjithmonë sa i përket raporteve mes Serbisë veçanërisht për krijimin e Asociacionit.

- Advertisement -

Si duket ai ka qenë i shtyrë nga varësia e ndërkombëtarëve që të ndihmojë në një farë forme të bëhet partner i tyre për të arritur një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë dhe unë mendoj se zoti Rama po bën një punë të mirë, se po bëhet një kanal komunikimi dhe nuk po lejon të prishën marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe me Unionin Europian. Ndërsa politikanët e Kosovës veçanërisht këta që janë në pushtet i kanë krisur gjithë raportet”,-tha analisti.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Me bagazhin e makinës plot me thasët me kanabis, arrestohet 30-vjeçari

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi u kap duke transpoortuar 2 thasë me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga me peshë 35 kilogramë...

Pse po shton trupat e NATO-s në Kosovë? Eksperti: Ja çfarë pritet…

Eksperti i sigurisë Avni Islami ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur në afërsi të...

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 7 vite e 9 muaj burg ish-efektivin e RENEA-së Remal Rada, i cili u kap vitin e kaluar...

TË FUNDIT

Me bagazhin e makinës plot me thasët me kanabis, arrestohet 30-vjeçari

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi u kap duke transpoortuar 2 thasë me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga me peshë 35 kilogramë...

Pse po shton trupat e NATO-s në Kosovë? Eksperti: Ja çfarë pritet…

Eksperti i sigurisë Avni Islami ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur në afërsi të...

U kap me snajper në makinë, dënohet me 8 vite burg ish-efektivi i RENEA-së

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 7 vite e 9 muaj burg ish-efektivin e RENEA-së Remal Rada, i cili u kap vitin e kaluar...

Ministria: Rusia rrëzon dhjetëra dronë ukrainas mbi rajonet kufitare

Mbrojtja ajrore ruse ka shkatërruar 31 dronë ukrainas mbi rajonet kufitare të Belgorod, Bryansk dhe Kursk gjatë natës, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes...

Erdogan anulon të gjitha takimet dhe daljet publike, shkak gjendja shëndetësore

Angazhimet e planifikuara të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për të mërkurën dhe të enjten janë anuluar. Këtë të mërkurë, Erdogan kishte planifikuar të mbante...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×