Protesta paralizon Shkupin, kompanitë e autobusëve kërkojnë 1.6 mln € nga bashkia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 300 shoferë autobusi tashmë një javë me radhë janë duke protestuar dhe bllokuar rrugët e kryeqytetit të RMV-së, Shkupit, për shkak të borxheve të pashlyera që u ka bashkia. Ata këmbëngulin që nuk do të heqin dorë nga bllokimi i qytetit që ka shkaktuar një kaos të madh në trafik gjatë këtyre ditëve, derisa nuk shohin pagesat e para në llogaritë e tyre.

Borxhi i akumuluar i bashkisë së Shkupit ndaj kompanive private të autobusëve është mbi 1.6 milionë euro.

“Ne kemi pasur edhe protesta të tjera më të shkurtra që të mos bëhemi pengesë e qytetarëve të Shkupit, por nuk ka pasur mirëkuptim dhe jemi detyruar të bëjmë këtë bllokim”, thotë Isen Halili, shofer autobusi.

- Advertisement -

Mirvet Qerimi ka tashmë 20 vite në transportin urban privat dhe nuk ka alternativë tjetër për të mbajtur familjen, prandaj ka dalë në rrugë për t’i bërë presion kryetares së bashkisë së Shkupit që t’i shlyejë borxhin.

“Ngushtohet gjithkund rrethi. Nëpër pompat e benzinës, me shoferët e me gjithçka, dhe duhet të mbajmë edhe familjet me këtë punë. Pra, gjithçka lidhet me pagesën…Të paktën të na ftojë dhe të na paguajë 50 apo 60 për qind të borxhit”, shprehet ai.

Kryetarja e Bashkisë së  Shkupit, Danella Arsovska nuk është prononcuar para mediave lidhur me kërkesën e transportit privat, ndërsa nuk i ka pranuar as në takim shoferët që për vite me radhë qarkullojnë në Shkup. Madje, ka shkëputur marrëveshjet e lidhura me transportuesit për shkak të mos përmbushjes së detyrimeve.

Bashkia e Shkupit është përgjegjëse për transportin publik në Shkup pasi financon Ndërmarrjen Publike dhe paguan transportuesit privat për shërbimin e tyre, me qëllim pakësimi të kaosit nëpër autobusë. Por, edhe Ndërmarrja Publike edhe ato private thuajse janë në kolaps, ndërsa qytetarët ballafaqohen me vonesa dhe mungesa të linjave të ndryshme të autobusëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

TË FUNDIT

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se informimi i qytetarëve, në lidhje me votimin për Këshillin Bashkiak, nuk është detyrë e Komisionit Qendror...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×