Protesta për 1 Majin në Tiranë! Çfarë kërkojnë sindikatat për punëtorët shqiptarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

1 Maji, Dita e Punëtorëve, është një ditë për të protestuar, por në Shqipëri ende kjo vlerësohet si një ditë feste apo një ditë pushimi. Një koalicion sindikatash ëhstë organizuar për të zhvilluar një protestë në atë që njihet si pedonalja e Tiranës, por pjesëmarrja e qytetarëve duket se është e ulët.

Ndërsa shumë qytetarë e shikojnë këtë ditë si një mundësi për t’u qetësuar e për të kaluar më shumë kohë me familjen.

Gazetarja Brunilda Cami në një lidhje direkte për Euronews Albania dha më shumë detaje për organizimin e kësaj proteste.

- Advertisement -

“Është një protestë modeste për shkak se pjesëmarrja e qytetarëve të Tiranës është e ulët. kjo është organizuar nga një koalicion sindikatash dhe organizatash të punëtorëve që gjenden në Shqipëri. Ndër to janë Sindikata e Mjekëve, Sindikatat e Punëtorëve, është Aleanca për Zhvillim.

1 Maji është një ditë proteste dhe jo një ditë feste ndaj këtë herë sindikatat kanë vendopsur të krijojnë një aleancë së bashku për të kërkuar më shumë të drejta për punonjësit.

Më herët kryetarja e këtij koalicioni tha se “nuk do të festojmë sa kohë në Shqipëri ka ende të drejta të punonjësve që nuk janë garantuar”. Koalicioni ka vendosur dhe ka hartuar një peticion që do ua çoj politik bërësve për të marrë edhe zgjidhje për disa nga problematikat që hasin të gjithë punëtorët në Shqipëri”,-tha gazetarja.

LEXONI  GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×