Pse nuk u bë publik itinerari i Zelensky-t në SHBA? Mema: Është shënjestër e Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Profesori i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Medlir Mema deklaroi se itinerari i vizitës së presidentit ukrianas, Volodymyr Zelensky në SHBA, nuk u bë publike për shkak se ky i fundit është nën shënjestrën e Rusisë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Mema u shpreh se nëse Rusia do e eleminonte Zelensky-n, mund të përshkallëzohet lufta mes dy vendeve.

“Rusia e ka bërë të qartë, Zelenski është shënjestra numër një, është gjendje lufte, atë e konsideron si jo civil, por është udhëheqës lufte, udhëheqës i ushtrisë ukrainase. Si rrjedhim, ai është një shënjestër legjitime le të themi, ndonëse do të përbënte një përshkallëzim të madh të konfliktit, por do të ishte e paarsyeshme të prisje që Rusia ta shënjestronte që ta hiqte qafe.

- Advertisement -

Ky ka qenë komenti që në fillim nga ana e palës ruse ndaj Zelenskit, kështu që rrezikonte goxha, rrezikonte jetën e tij, por rrezikonte edhe përshkallëzimin më të madh të konfliktit, nëse mund ta them në këtë mënyrë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

TË FUNDIT

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×