Pse u zgjodh Ohri për takimin Kurti-Vuçiç? Përgjigjet Bujar Osmani  

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani tha në një intervistë për Euronews Albania se arsyeja pse është zgjedhur Ohri për takimin Kurti-Vuçiç është dhe roli në skenën ndërkombëtare.

“Sot Maqedonia e Veriut është transformuar nga konsumues i stabilitetit në kontribuues i stabilitetit në rajon. Jemi anëtar i NATO-s, kryesojmë OSBE-në, kemi filluar bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, kemi histori autentike të suksesshme të cilat na bëjnë të besueshëm që të jemi partnerë të SHBA-së dhe BE-së në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës” – u shpreh Osmani.

Ai shtoi se dialogu sot po mbahet në të njëjtat hapësira ku është mbajtur dialogu i Ohërit në vitin 2001, marrëveshja kjo të cilën, Osmani e cilësoi si më të suksesshmen në territorin e ish-Jugosllavisë, ndërmjetësuar nga Uashingtoni dhe Brukseli.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

TË FUNDIT

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×