Putini po mashtrohet nga këshilltarët e frikësuar, thotë SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin po keq informohet nga këshilltarët e tij, të cilët janë shumë të frikësuar për t’i treguar se sa keq po shkon lufta në Ukrainë.

Uashingtoni pretendon se, Putini nuk është në dijeni për ndikimin e plotë të sanksioneve në ekonominë ruse, shton Shtëpia e Bardhë.

Zëdhënësja, Kate Bedingfield tha se SHBA ka informacion se Putin ‘ndihet i mashtruar nga ushtria ruse’ duke sjellë tension të vazhdueshëm mes tij dhe lidershipit ushtarak.

- Advertisement -

“Lufta e Putinit ka qenë një gabim strategjik dhe e ka lënë Rusinë më të dobët në afatgjatë dhe e ka izoluar nga bota”, tha ajo.

Kremlini ende nuk ka bërë një koment mbi këtë pretendim, raporton BBC.

Shërbimi inteligjent britanik informon se trupat ruse në Ukrainë janë shumë të demoralizuar, për shkak të mungesave të pajisjeve dhe po refuzojnë të marrin urdhra.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby thotë se  ‘mos informimi i Putinit’ mund të çojë në negociata të pafrytshme Rusi-Ukrainë.

Negociatat mes dy vendeve pritet të nisin më 1 prill, sipas negociatorit ukrainas David Arakhamia.

Delegacionet e Moskës dhe Kievit mbajtën 3 orë diskutime në Stamboll të martën.

Ukraina thotë se ka propozuar që të bëhet ‘shtet neutral’ në shkëmbim të garancive për sigurinë.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Detyra shtëpie me ChatGPT, mësuesit: Po shkatërrohet mendimi kreativ i fëmijëve

Inteligjenca Artificiale çdo ditë e më shumë po bëhet pjesë e jetës tonë. dhe pikërisht është programi ChatGPT, ai i cili është bërë pjesë...

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

TË FUNDIT

Detyra shtëpie me ChatGPT, mësuesit: Po shkatërrohet mendimi kreativ i fëmijëve

Inteligjenca Artificiale çdo ditë e më shumë po bëhet pjesë e jetës tonë. dhe pikërisht është programi ChatGPT, ai i cili është bërë pjesë...

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×