Qytetarët në Kosovë solidarizohen me popullin turk pas tërmetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përveç ndihmës shtetërore për Turqinë, solidar me të prekurit nga tërmeti po tregohen edhe qytetarët e Kosovës. 

Përmes një organizate kulturore turke në Prishtinë ka filluar grumbullimi i ndihmave të ndryshme për qytetarët turq që pësuan nga lëkundjet e tokës. 

Gatishmëria e qytetarëve për të kontribuar, sipas organizatorëve është shumë e madhe. 

- Advertisement -

Jëlldëraj Bajrami, organizator i aksionit për mbledhjen e ndihmave tregon se me ndihmën e vullnetarëve, kryesisht nxënës të shkollave po bëhet seleksionimi dhe paketimi i ndihmave ndërsa shpërndarja bëhet nga organizatat në Turqi. 

Po ashtu, ai tregoi se po mblidhen edhe para nga qytetarët e Kosovës.

Qytetarët nga ana tjetër tregojnë se e kanë përjetuar rëndë dhe po mundohen të ndihmojnë me mundësitë e tyre.

Aksioni i mbledhjes së ndihmave do të vazhdojë deri të shtunën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

TË FUNDIT

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA pretendime për parregullsi me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Transportonte dru pa dokumentacion, hetohet 59-vjeçari

Një 59-vjeçar në Shkodër është kapur duke transportuar me kamion lëndë drusore pa dokumentacionin përkatës. Për të ka nisur një hetim. Sasia e druve dhe...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×