English

Rama: Koha për “një dallgë të re” reformash. Kuvendi do pushojë së qenuri çmendinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Rama dhe në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të zhvilluar këtë të diel në Gjirin e Lalëzit, se është koha për të ndërmarrë reforma të reja për Shqipërinë.

- Advertisement -

Ai tha se shumica kuvendore duhet të vendosë në tryezën e komisioneve të ligjeve një draft-rezolutë për të nxitur një debat të madh publik, lidhur me sfidat  kombëtare të anëtarësimit në Bashkimin europian dhe reformat që Shqipëria duhet të marrë pa humbur kohë

“Për vendin ky është një moment ku reformat po japin rezultate, në ekonomi në drejtësi dhe në çdo sektor, por ky është momenti për të rritur shpejtësinë e për të nxitur një dallgë të re reformash në funksion të mirëqeverisjes, zbatimit të ligjit dhe anti-korrupsionit. Kjo shkon në një linjë me kërkesat e fazës së re të integrimit europian, suksesit të bisedimeve për anëtarësim në bashkimin europian, por kjo megjithatë është një domosdoshmëri e kësaj faze të re të vendit në përgjithësi.

Më vjen mirë që Kuvendi do të pushoj së qeni çmendinë dhe fjala do të rikthehet në vend të dhunimit të saj i cili goditi më keq imazhin e parlamentit që edhe pa dhunimin e fundit nuk ishte aq i mirë. Mbase rikthimi i fjalës do të rikthejë hapësirë për të komunikuar dhe jo veç për të folur secili për të vetët. Shumica jonë kuvendore duhet të vendosë në tryezën e komisioneve të ligjeve një draft-rezolutë për të nxitur një debat të madh publik, lidhur me sfidat  kombëtare të anëtarësimit në Bashkimin europian dhe reformat që Shqipëria duhet të marrë pa humbur kohë”,-tha kryeministri.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?