Raportohet për zjarr në centralin bërthamor Zaporizhzhya

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari bashkisë Energodar, Dmitry Orlov, ka njoftuar mbrëmjen e së enjtes, se si pasojë e granatimeve ka rënë zjarr në centralin bërthamor më të madh në Europë, Zaporizhzhya.

Zëdhënësi centralit Andrii Tuz i ka bërë thirrje ushtrisë ruse të ndalë menjëherë sulmet për shkak të një rreziku bërthamor.

“Automjetet ushtarake ruse po bombardojnë centralin bërthamor Zaporizhzhia. Ekziston një kërcënim real bërthamor në një nga termocentralet më të mëdha bërthamore të Europës. I bëjmë thirrje armikut të ndalë sulmet me artiljeri të rënda mbi njësitë energjetike” ka theksuar Tuz në një video-mesash postuar në Telegram.

- Advertisement -

“Zjarrfikësit nuk mund të fillojnë të shuajnë zjarrin në centralin bërthamor sepse ushtria ruse vazhdon të bombardojë. Ata goditën njësinë e parë energjetike të TEC-it”, tha Tuz në një video-mesazh të dytë.

Ende nuk ka informacion zyrtar nëse ka pasur rritje të rrezatimit, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës i ka bërë thirrje ushtrisë ruse të ndalë menjëherë zjarrin në mënyrë që të vendoset një perimetër sigurie nga zjarrfikëset.

“Centrali ka marrë flakë. Nëse shpërthen, do të ishte 10 herë më i fuqishëm se ai i Çernobilit”, ka paralajmëruar ai.

Më herët, autoritetet kanë raportuar për bombardime të fuqishme në Enerhodar, aty ku ndodhet një nga centralet bërthamore më të mëdha në Europë.

Ukraina ka katër centrale bërthamore aktive, përfshi dhe Zaporizhzhia.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike Rafael Grossi i bëri sot thirrje forcave ushtarake të pozicionuara pranë Enerhodarit që të ndalin aktet e dhunës në përafërsi të centralit.

Lajmi në përditësim …


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×