Redaktorja e një reviste gjermane shkarkohet menjëherë pas “intervistës” me Shumaker

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Redaktorja e një reviste gjermane që publikoi një “intervistë” të gjeneruar nga inteligjenca artificiale me Michael Schumacher është shkarkuar.

Botuesja e revistës i ka kërkuar falje familjes së legjendës së Formula 1.

Schumacher, shtatë herë kampion bote, pësoi lëndime të rënda në kokë në një aksident me ski në dhjetor 2013 dhe që atëherë nuk është parë në publik.

- Advertisement -

“Die Aktuelle” botoi një revistë me titullin e kopertinës: Michael Schumacher, intervista e parë.

Artikulli është prodhuar duke përdorur një program të inteligjencës artificiale, të quajtur charatcter.ai, i cili gjeneroi artificialisht ‘citate’ të Schumacher për shëndetin dhe familjen e tij.

“Unë me ndihmën e ekipit tim mund të qëndroj vetëm dhe madje të eci ngadalë disa hapa”, lexojnë ‘citimet’ e Schumacher.

“Gruaja dhe fëmijët e mi ishin një bekim për mua dhe pa ta nuk do t’ia kisha dalë. Natyrisht edhe ata janë shumë të trishtuar, se si ka ndodhur gjithçka. Ata më mbështesin dhe po qëndrojnë fort në anën time”.

Familja e Schumacher tha të premten se ata planifikojnë të ndërmarrin veprime ligjore kundër revistës dhe gjatë fundjavës botuesja kërkoi falje.

“Ky artikull pa shije dhe mashtrues nuk duhet të ishte shfaqur kurrë. Ai në asnjë mënyrë nuk përmbush standardet e gazetarisë që ne – dhe lexuesit tanë – presim,” tha Bianca Pohlmann, drejtoreshë menaxhuese e grupit mediatik Funke.

Redaktorja e “Die Aktuelle”, Anne Hoffmann, e cila mban përgjegjësinë gazetareske për revistën që nga viti 2009, do të lirohet nga detyra që sot.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Reagon Kisha Ortodoke serbe: Persona të armatosur po lëvizin nëpër manastir

Kisha Ortodokse serbe ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur mëngjesin e së dielës në veri të Kosovë ku mbeti i vrarë një...

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

TË FUNDIT

Reagon Kisha Ortodoke serbe: Persona të armatosur po lëvizin nëpër manastir

Kisha Ortodokse serbe ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur mëngjesin e së dielës në veri të Kosovë ku mbeti i vrarë një...

Gazetari: Rama çoi në Kukës “artilerinë e rëndë të veriut”, si po përplasen klanet

Gazetari Andrea Danglli në një intervistë për Euronews Albania skanoi zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë Kukës. I pyetur nga Thimi Samarxhi, se si ai e...

Me uniforma dhe autoblinda, Kurti nxjerr fotot: Po sulmojnë policinë, kërkojnë luftë

Kryeministri Albin Kurti ka publikuar disa fotografi nga vendi i ngjarjes ku ndodhi vrasja e policit të Kosovës sot. Në fotografi shihen persona të...

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×