Rikthimi i Bashës, Andoni: Ky është momenti i të vërtetës nëse do ta ringrejë PD-në

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Ben Andoni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review në Euronews Albania, ku foli në lidhje me zgjedhjet në Partinë Demokratike dhe rikthimin e Lulzim Bashës në krye të PD.

Andoni theksoi se ky është momënti i të vërtetës për Lulzim Bashën, ndaj i duhet të tregojë nëse ka ende zjarr për ta ringritur PD-në, pas shkëputjes së vështirë nga lideri historik, Sali Berisha.

Ai shtoi se momenti i rikthimit të Bashës është shumë i mirë pasi qeveria është e përfshirë në skandale korrupsioni dhe ka humbje të besimit të publikut.

- Advertisement -

“Ky është fillimi i fundit nëse ka akoma zjarr në Partinë Demokratike për të bërë diçka. Ky është momenti më i mirë pasi PS po përballet me skandalet e korrupsionit dhe me një humbje besimi të madh te qytetarët”, tha Andoni.

Sipas analistit sfida e Bashës është nëse do ta bashkojë PD-në e fragmentarizuar.

Gjithashtu ai shtoi: “Për zotin Basha tani është momenti i të vërtetës. I duhet të bëjë një mea-culpa të madhe që do jetë lideri i vërtetë i PD-së pa hijen e zotit Berisha. Që ai mezi u largua dhe kur e përjashtoi nga grupi parlamentar, një aktet më të mëdha të bëra në politikën shqiptare.

E dyta në momentin si do të organizojë të djathtën tashmë të fragmentarizuar. Tashmë shihet që PD ka një krizë lidershipi pasi me tërheqjen e Bashës ishte momenti që individë me ambicie dhe logjikë politike të shfaqnin projeksione ku do e çonin PD-në. Duke e njohur PD-në Basha nuk dha dorëheqjen, por bëri tërheqjen. Ai njihte thelbin që drejtojnë seksionet dhe grup seksionet dhe kuptohet që ky është momenti që fillon pjesa e ringritjes së PD. Unë mendoj që PD, kjo që është aktualish,t e ka mbyllur misionin e saj. Edhe PS e ka mbyllur misionin por që është në fuqi. Në Asamble u shfaqën nga diskursi i zotit Rama. Megjithatë në PD ka një brez që kërkon ta identifikojë PD-në, do të ishte shumë mirë që PD të riciklohej”, tha Andoni.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

TË FUNDIT

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×