Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e zhvilluar në ‘Puskas Arena’ mposhtën Romën, ndeshje e cila u zgjidh pas goditjes së 11 metërshave. Italianët e nisën mirë, ku në pjesën e parë sulmuan disa herë portën e Bono, madje duke gjetur golin me argjentinasin Paulo Dybala.

Në fraksionin e dytë, spanjollët shtuan ritmin dhe vendosën disa herë në vështirësi portierin kundërshtar, duket detyruar dhe mbrojtësin Mancini të shënonte autogol në minutën e 55’. Koha e rregullt nuk do të kishte fitues, ndërsa u aplikua dhe shtesa prej 30 minutash. Për zgjedhjen e kampionit të këtij sezoni u aplikua gjuajtja e penalltive, nga të cilat, spanjollët rezultuan më të saktë.

Ocampos, Lamela, Rakitic e Montiel i shënuan mundësitë e tyre, ndërsa në gjuajtjet e romanëve shënoi vetëm Cristante, ndërsa gabuan Mancini i Ibanez. Sevilla fitoi kështu për herë të 7 trofeun e Europa League, ndërsa fitorja e parë regjistrohet në sezonin 2005-2006.

- Advertisement -

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

TË FUNDIT

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

Çekia dhe Polonia rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×