English

Rreth 10 mijë palestinezë të arrestuar nga forcat izraelite

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas HaMoked, një grup izraelit për të drejtat e njeriut, Shërbimi i të Burgosurve të Izraelit publikoi të dhënat e tij më të fundit për palestinezët e burgosur, të cilat tregojnë se 40 për qind e të arrestuarve mbahen në “paraburgim administrativ” pa gjyq.

- Advertisement -

Organizata tha se numri i palestinezëve të burgosur është dyfishuar që nga 7 tetori, por ndalimet administrative “ishin në rritje shumë përpara kësaj date”.

Të dhënat nuk përfshijnë punëtorë nga Rripi i Gazës dhe të tjerë që ishin në Izrael në mënyrë të ligjshme me leje në prag të 7 tetorit, pas së cilës, “Izraeli anuloi të gjitha lejet dhe i ka mbajtur këta njerëz, që thuhet se numërojnë mbi 4,000 deri në fund të tetorit 2023. në kampet ushtarake Anatot dhe Ofer”, tha HamMoked.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×