English

“Rri 18 orë pa ngrënë çdo ditë”, nutricionisti tregon pse nuk sëmuret…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një dietë e pasur me perime, bishtajore, arra dhe e ulët në bulmet dhe mish lidhet me një shans 39% më të ulët për të zhvilluar Covid-19, sipas hulumtimit të botuar në revistën ’BMJ Nutrition Prevention & Health’.

- Advertisement -

Nutricionisti Ylli Gramatiku tregoi në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se nuk është sëmurur kurrë edhe pse qëndron 18 orë të ditës pa ngrënë.

“Nga ora 8 deri në 2 pasdite të ditës tjetër qëndroj pa ngrënë fare, as pi, as ha. Dhe sekreti i agjërimit është që nuk duhet të fusësh asgjë në trup dhe ai që do të bëjë agjërim, nëse ha ose pi diçka nuk e mban dot agjërimin. Ky është një regjim që e mbaj përditë. Kam biseduar me shumë njerëz që ndjekin këtë lloj diete dhe janë shumë në formë. Për mua trupi shëron, jo mjeku, nëse e lë trupin të qetë të bëjë detoks ai vetëshërohet. As medikamentet nuk shërojnë, mund të bllokojnë proceset e simptomave në një moment, por sëmundja mbete aty”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?