English

Sa frekuentohet tenda shëndetësore në Elbasan? Mici: Vijnë mbi 180 raste në ditë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ergys Mici, shefi i urgjencës në Elbasan ishte këtë të premte në një intervistë për Good Morning Albanians për të folur rreth qendrave shëndetësore në këtë qytet, në këtë periudhë të nxehtë.

- Advertisement -

Elbasani është ndër 4 qytetet shqiptare që përjetojnë temperatura më të larta në vend për shkak të shtrirjes gjeografike.

Për të shtuar asistencën mjekësore, Urgjenca e Spitalit të këtij qyteti ka vendosur një ambulancë dhe një tendë në sheshin kryesor ku mjekët presin këdo, për këshillim apo ndihmë. Mici ka treguar se si po funksionojnë këto qendra shëndetësore dhe sa njerëz po drejtohen te to.

“Rasti i cili ka pasur më shumë, kanë qenë më shumë raste në urgjencë dhe ka qenë dita para se të fillonte kjo nismë që ne po shikojmë. Ka qenë raste deri në 180 apo më shumë në urgjencë, por gradualisht kemi parë një ulje për arsye të formimit, i cili është shumë i rëndësishëm. Unë përgëzoj të gjitha instancat që u bën iniciatorë për këtë nismë”,-tha Ergys Mici.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?