English

“Sekreti i dhëndrit të Erdogan”, gazetari: Ja përse po e sulmojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka deklaruar se industria e mbrojtjes e  së Turqisë  po “bën histori”, me mjetet ajrore pa pilot  dhe dronët turq që  po mbrojnë qiejt e 34 vendeve.

- Advertisement -

Erdogan theksoi se rritja e reputacionit ndërkombëtar të Turqisë  në politikën e jashtme mbështetet në një “industri të fortë të mbrojtjes”.

“Teksa varësia jonë nga mbrojtja e huaj po zvogëlohet, ndikimi ynë në skenën ndërkombëtare rritet”, u shpreh presidenti turk.

Duke iu referuar atyre që po kritikojnë avionin luftarak turk KAAN, Erdogan tha se, “Nga Azia në Afrikë, dhjetëra miliona njerëz po shohin një Turqi  të forcuar”.

Ndërkohë gazetari Sokol Brahaj, në një lidhje të drejtpërdrejt për Euronews Albania, ka treguar rolin dhëndrit të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në teknologjinë e prodhimit të armëve.

Ai theksoi se të gjitha burimet shtetërore shkojnë për këtë kompani pavarësisht se ajo është private.

“Të gjitha burimet shtetërore pavarësisht se është private, shkojnë te dhëndri i Erdogan. Kjo është e gjithë problematika kryesore që po trajtohet në të gjithë Turqinë”-theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×