Sela: Propozimi francez duhet marrë me seriozitet nga politikanët maqedonas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i “Aleancës për Shqiptarët”, Ziadin Sela kërkoi më shumë maturi dhe seriozitet nga politikbërësit në Maqedoninë e Veriut dhe sidomos atyre maqedonas, në lidhje me zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Sela u shpreh se tanimë nuk bëhet fjalë për pranimin apo jo të propozimit francez, por për rrugën europiane të Maqedonisë së Veriut.

“Duhet më shumë maturi nga politikbërësit në Maqedoninë e Veriut dhe sidomos politikanët maqedonas të jenë të vetëdijshëm që nuk bëhet fjalë për pranimin ose jo të propozimin francez, por bëhet fjalë për vazhdimin ose ndërprerjen e rrugërimit të Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimin Evropian. Me këtë seriozitet duhet marrë ky propozim i cili vjen për të zgjidhur një kontest”, theksoi ai.

- Advertisement -

Sela nënvizoi se çështjet e identitetit dhe gjuhësore në propozim natyrisht që ruhet si e drejtë e palës maqedonase, por ruan të drejtën edhe pala bullgare për të pasur një mendim të saj.

“Aleanca për Shqiptarët” do të ketë përfaqësuesin e saj në grupin e punës mes mazhorancës dhe opozitës në lidhje me këtë çështje.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×