SHBA sanksionon tre persona në Bosnje dhe Hercegovinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA ka vendosur sanksione ndaj tre individëve që përbëjnë një kërcënim për sundimin e ligjit, stabilitetin rajonal dhe aspiratat e atyre që kërkojnë qeverisje funksionale demokratike në Bosnje dhe Hercegovinë.

Departamenti i Thesarit sanksionoi Osman Mehmedagiç, ish-drejtorin e Përgjithshëm për Agjencinë e Sigurisë së Inteligjencës të BiH-së.

Mehmedagic keqpërdori një kompani telekomunikacioni në pronësi të qeverisë për të mirën e partisë së tij, Partisë për Veprim Demokratik (SDA) . Gjithashtu ka informacione të besueshme se Mehmedagic ka bashkëpunuar me rrjete kriminale për pasurime personale dhe partiake.

- Advertisement -

Një tjetër i sanksionuar është Dragan Stankoviç, Drejtor i Administratës për Çështjet Pronësore. Stankoviç ishte përgjegjës për një përpjekje flagrante për të uzurpuar autoritetin e shtetit të BiH mbi pronën shtetërore kundërshtim me vendimet e Gjykatës Kushtetuese të BiH.

Përpjekjet e Stankoviçit për të miratuar këtë legjislacion antikushtetues pasqyrojnë pretendime të rreme të bëra nga Presidenti i RS Milorad Dodik dhe udhëheqës të tjerë të RS në lidhje me këtë.

Edin Gacanin, një shtetas i BiH dhe një nga trafikantët më famëkeq të narkotikëve në botë, gjithashtu është sanksionuar nga SHBA.

Përveç përpjekjeve për trafikimin e narkotikëve nëpër vende të shumta, karteli i Gacanin është i përfshirë në pastrim parash dhe është i lidhur me Grupin e Krimit të Organizuar Kinahan, i cili më parë ishte caktuar nga Thesari për rolin e tij si një organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

TË FUNDIT

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Kush janë të penduarit që zbuluan krimet më të rënda në Shqipëri

Disa banda kriminale në Shqipëri janë zbërthyer falë rrëfimeve të të penduarve të drejtësisë. Emisioni Review në Euronews Albania bëri një bilanc të personave që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×