Shkencëtarët: Presioni i lartë i gjakut dëmton 9 rajone të trurit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë në botë, shkencëtarët kanë identifikuar se pjesë të trurit të dëmtuara nga presioni i lartë i gjakut që mund të çojnë deri në demencë.

Studiuesit britanikë zbuluan se presioni i lartë i gjakut shkakton ndryshime në nëntë rajone të trurit – duke përfshirë ato që lidhen me të mësuarit, vendimmarrjen, njohjen dhe emocionet. Ekspertët besojnë se gjetjet do të jenë në gjendje të ndihmojnë në parashikimin se kush ka të ngjarë të sëmuret nga demenca – duke hapur rrugën për ndërhyrje dhe trajtime të mëparshme, për të zvogëluar rreziqet dhe përkeqësimin e ngadaltë.

Presioni i lartë i gjakut prek rreth një në tre të rritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe është një faktor i njohur rreziku për demencë. Por deri më tani, ishte e paqartë se si dhe cilat rajone të veçanta ishin prekur dhe nëse këto ndryshime ishin shkaktuar nga presioni i lartë i gjakut apo jo. Studiuesit ekzaminuan skanimet MRI, informacionin gjenetik dhe të dhënat e vëzhgimit nga më shumë se 30 mijë njerëz që morën pjesë në studimin e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar.

- Advertisement -

Ata zbuluan se ndryshimet në nëntë pjesë të trurit ishin të lidhura me presionin e lartë të gjakut dhe funksionin më të keq njohës. Dy rajone të përfshira në vendimmarrje dhe menaxhimin e emocioneve u prekën, sipas gjetjeve në Gazetën Evropiane të Zemrës. Ndryshimet përfshinin ulje të vëllimit të trurit dhe sasisë së sipërfaqes në korteksin e trurit, ndërprerje të lidhjeve midis pjesëve të ndryshme të trurit si dhe ndryshime në masat e aktivitetit të trurit.

Autori kryesor Tomasz Guzik, profesor i mjekësisë kardiovaskulare në Universitetin e Edinburgut, tha: “Shpresojmë që gjetjet tona mund të na ndihmojnë të zhvillojmë mënyra të reja për të trajtuar dëmtimet njohëse te njerëzit me presion të lartë të gjakut. “Studimi i gjeneve dhe proteinave në këto struktura të trurit mund të na ndihmojë të kuptojmë se si presioni i lartë i gjakut ndikon në tru dhe shkakton probleme njohëse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 













LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...





TË FUNDIT

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...













Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×