Toksikologia: Ka adoleshentë që e nisin marjuanën për qëllime shkencore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Toksikologia Suela Xhufi tha për “Good Morning Albanians” se ka pacientë që e kanë nisur konsumin e marijuanës për arsye shkencore, sipas saj ka adoleshentë që kanë lexuar shumë për efektet pozitive të saj dhe për këtë arsye edhe e kanë nisur.

Sipas mjekes te adoleshentët që nisin të konsumojnë lëndë narkotike në moshë kaq të herët është më e vështirë të rehabilitohen, pasi siç thotë ajo, ata kanë motivacion më të ulët dhe ndryshime të perceptimit të realitetit.

“Këta fëmijë kanë ndryshime në perceptimin e realitetit. Këta fëmijë ndryshojnë mënyrën e arritje së qëllimeve kryesore. Te këta fëmijë ulet motivacioni. Nëse unë me një adult e kam më të thjeshtë të filloj rehabilitimin, me një adoleshent e kam më të vështirë sepse mungon motivacioni.

- Advertisement -

Kjo dihet gjerësisht. Një fëmijë është i pazhvilluar nga ana neurologjike, kur e fillon shpejt drogën, bëhet më i varur se një person që e fillon pas moshës 20 vjeç.

Ka edhe adoleshentë që lexojnë shumë, që janë gjeni. Ata e fillojnë për shkencë. Kam pasur shumë pacientë që thonë marijuana ka shumë efekte pozitive, ju flisni kot sepse jep këtë dhe këtë të mirë. Ka që e kanë studiuar me shumë detaje”,-tha për Euronews Albania mjekja Suela Xhufi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×