‘Shqetësuese marrëdhëniet me SHBA-të’, analisti: Kurti nuk e di se çfarë kërkon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Artan Behrami thotë se marrëdhinet e Kosovës me Bashkimin Evropian, por sidomos me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë shqetësuese, për shkak të refuzimit të kryeministrit Albin Kurti, për të shtyrë zbatimin e vendimit për targat.

Në një intervistë për Euronews Albania, Behrami u shpreh se vetë Kurti, nuk ka ndonjë qëllim dhe nuk e di se çfarë kërkon nga qëndrimet e tij në lidhje me këtë çështje.

“Një marrëdhënie e tillë me BE-në, sidomos me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e vendos Kosovën në pjesë të atyre shteteve që duken, të paktën në opinionin publik dhe ndërkombëtar, si shtete që nuk dëshirojnë të bashkëpunojnë me Perëndimin, në një periudhë ku bota është e ndarë në Rusi dhe në Perëndim.

- Advertisement -

Prandaj, manovra të tilla janë shumë të rrezikshme dhe fatkeqësisht nuk kanë ndonjë qëllim të caktuar. Me atë që kemi parë deri më tani, kryeministri i Kosovës nuk ka ndonjë qëllim të saktë se çfarë dëshiron të arrijë, por ajo se çfarë kemi parë, është një frikë e pashmjegueshme e tij për të hyrë në procesin e dialogut”, theksoi ai.

Në mbledhjen e qeverisë të mërkurën, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dha detaje të reja për takimin e së hënës me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç në Bruksel.

Kurti deklaroi se në tekstin e marrëveshjes kanë qenë katër paragrafë, ku është shkruar edhe për planin franko-gjerman dhe dinamizimin për marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve.

Por, sipas Kurtit, shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell ndryshoi premisën për marrëveshje, duke u fokusuar vetëm tek ujdia për targa.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

TË FUNDIT

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme, bëhet publike data

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×